Ach, leto je pomaličky za nami. Blíži sa september a s ním aj trošku hektickejšie obdobie. Všetci sa prebúdzajú z letného spomaleného režimu. Počasie sa mení, ochladzuje sa a  upršané chladné večery trávime doma. Viem , že jeseň a zima sú pre mnohých nie veľmi priaznivé obdobie. Zamysleli ste sa už, ale nad tým, prečo?

Letné dovolenky, cestovanie a spoznávanie je fajn vec. Je to, ale často krát aj útek mimo realitu. Poznáme to všetci. Vnútornú nespokojnosť a dieru v sebe niekedy zalatávame dovolenkami, predĺženými víkendami a rôznymi projektami. Snažíme sa sami seba presvedčiť, že sme v podstate v našom živote šťastní. Z dovolenky sa  napokon vrátime domov a ten akýsi falošný pocit vnútorného šťastia pomaly vyprcháva.

 Poznáte ten stav alebo moment v živote, kedy si musíte niečo naplánovať, aby ste sa mohli na to niečo tešiť, ako sa to už blíži?

Je jedno či ide o dovolenku alebo iba najbližší piatok v pracovnom týždni. Otázka je skôr prečo si musíme robiť projekty, aby sme sa zamestnali a mali pocit, že náš život má zmysel iba, keď robíme, cestujeme , spoznávame atď. Kde sa vytratila skutočná spokojnosť zo života v dobe aj, keď sa práve nič nedeje? Aj, keď len tak stojíme, po ničom sa nepachtíme a pozeráme sa na prítomný okamih?

 

Človek veľmi rád plánuje a manažuje svoj život. Niet sa čomu diviť napokon taká je doba, v ktorej všetci žijeme. Kedy ale prešvihneme ten bod kedy sa z našich plánov stávajú zámienky, ako si napĺňať vnútornú nespokojnosť sám so sebou?

Čo naozaj spôsobujú tieto takzvané “odvádzače pozornosti”? Ide o nevnímanie svojho  skutočného pocitu sám zo seba, zo svojho života. Komu z nás je predsa na dovolenke zle? Prečo by som sa v lete zameriaval na seba, keď môžem radšej tieto pekné dni tráviť vonku na korčuliach alebo pri jazere? Čo takto tieto dve aktivity  zlúčiť? Čo takto zaujímať sa sám o seba, nie len počas dlhých zimných večerov, kedy na mňa lezie depka, ktorá ma prinúti sa nad sebou vážne zamyslieť?

Zoznam takzvaných „vyhýbacích stratégii“ v tejto dobe 21. storočia je nekonečný.

Máme k dispozícii tisíc aktivít, ktoré môžeme robiť , aby sme náhodou nemali chvíľku pre seba. Napokon keď sa už minú aktivity, projekty, dovolenky, sú tu ešte sociálne siete, ktoré si vo voľnom čase scrollujeme a sledujeme na nich cudzie životy, alebo veci, po ktorých túžime.

 

K čomu toto celé vedie? Napokon dosiahneme akýsi kritický bod nespokojnosti sami so sebou a v istej dobe vybuchneme. Prečo to  vždy necháme zájsť tak ďaleko? Keby sme boli viacej pozorní k sebe a svojím skutočným potrebám, nemuseli by sme iba hasiť výbuchy po sopke nespokojnosti.

Sama som sa jedného času venovala zoznamu aktivít, ktoré robím iba kvôli tomu, že sa mi nechcelo zaoberať sa sama sebou. Pretože, keď to človek robí, konfrontuje sa s pravdou svojho života, ktorá často krát nezapadá do egom vykonštruovaného plánika života. Z toho samozrejme plynú zmeny , ktoré je potrebné vo svojom živote urobiť, ale ego je veľmi pohodlné a rado si vymyslí radšej nový projekt, novú destináciu kam sa pôjde namiesto toho radšej pozrieť , novú materiálnu vec, na ktorú sa bude tešiť a šetriť. Je to jednoduchšie, ako práca na seba to musím uznať. Z hľadiska kvality života je to ale múdre a dlhodobo udržateľné riešenie?

Skúste si spraviť zoznam aktivít, o ktorých sami dobre viete, že ich používate ako vyhýbacie stratégie, aby ste sa nemuseli venovať sebe.

A teraz nemyslím sebe v zmysle starostlivosť o telo, vzhľad, stravu, cvičenie alebo o svoju osobnosť (ego). Ale o svoje skutočné ja, o svoju dušu a pochopenie jej smerovania.😊

Keď budete mať tento zoznam hotový skúste sa pri najbližšej príležitosti, keď budete mať tendenciu opäť použiť túto vyhýbaciu stratégiu sami seba opýtať: Čo sa v skutočnosti stane ak teraz neurobím nič, iba sa zamyslím na tým, akú dieru v skutočnosti zapĺňam? Pred čím to naozaj utekám? Skúste zanalyzovať prečo máte nutkanie byť zaneprázdnený a mať svoju pozornosť zameranú neustále na tzv. „projekty“. Čo sa stane ak teraz len tak na chvíľu budem? V tomto momente máte jedinečnú možnosť započúvať sa do svojich skutočných pocitov. V rýchlej dobe naháňania sa v práci, doma s deťmi a neustálym plánovaním voľnočasových aktivít nemáte v skutočnosti možnosť počuť svoje vnútro.

Dajte mu šancu a priestor a budete milo prekvapení.

3,738 total views, 3 views today

Vyhýbacie stratégie

Názor na “Vyhýbacie stratégie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *