Každý, kto sa venuje práci na sebe, mi dá určite za pravdu, že nie vždy je to prechádzka ružovou záhradou, ale trpezlivosť ruže prináša:). Keďže intenzívna práca na sebe je niečo, čím sa živím, rozhodla som sa s Vami podeliť o niekoľko takých nástrah číhajúcich na tejto ceste. Sú to moje skúsenosti a skúsenosti mojich klientov.

 

Možno to dobre poznáte, pracujete si na svojej téme a vtom zrazu sa niekde zaseknete. Neviete sa pohnúť ďalej a všetko, na čo ste doposiaľ prišli a odhalili, sa Vám zdá akoby úplne márne. Poprípade je Vám možno veľmi dobre známa situácia, kedy s Vaším rozhodnutím nerezonuje vnútorný pocit, ale hlava Vám hovorí, že do toho máte ísť. Vtedy na scénu nastupujú naše prekážky. Rada by som ich zatriedila do takých troch hlavných chlievikov.

Medzi prvé by som rada zaradila veľmi obľúbenú tému, a tou je naše EGO. Na ego netreba nahliadať ako na nášho úhlavného nepriateľa, je však dobré vedieť ho zaradiť do procesov nášho rozhodovania. Hádam najťažšie na ceste sebarozvoja je vedieť naše ego rozlíšiť od vnútorného hlasu. Zaradila by som ho medzi niečo, čo skresľuje naozajstnú skutočnosť a samotnú situáciu, v ktorej sa ocitáte. Môžete ho začať sledovať, ide presne o ten hlas v hlave, ktorý vždy vymyslí tie najlepšie výhovorky, prečo sa niečo nedá. Je to ten hlas v hlave, ktorý si zväčša vyberie tú cestu alebo to rozhodnutie, ktoré mu najviac vyhovuje. Je mu jedno, že toto rozhodnutie možno nie je s Vami v súlade, ale v danom momente sa javí ako najjednoduchšie riešenie a cesta pre Vás. To, ako rozlíšiť Váš vnútorný hlas od ega, chce tréning. Nie je to niečo, čo človek zmákne za týždeň. Je to o praxi a o neustálom tréningu. Na úplný začiatok je potrebné si naše ego začať trošku všímať. Akonáhle spravíte rozhodnutie, treba sledovať aj vnútornú odozvu, či to na pocitovej úrovni s Vami rezonuje alebo naopak nie. Viac o tom, ako z ega na ceste rozvoja profitovať, sa dozviete na cykle stretnutí Sebarozvoj „ krok po kroku“.

Medzi ďalšiu veľmi obľúbenú tému alebo ručnú brzdu na ceste rozvoja pokladám filtre vnímania. Myslím pod tým rôzne ružové okuliare, ktoré máme nasadené, aby sme nevnímali naozajstnú skutočnosť danej situácie, ale len jej časť. Ide o akési skreslené vnímanie danej veci, témy alebo situácie, ktorú práve riešite. Je to presne to, keď vy sami seba prestanete vidieť zvrchu a niekto z Vášho okolia Vám o Vašej situácii povie niečo, kedy Vám sa zdá, že s ním máte úplne rozdielnu realitu, nakoľko vy to tak nevnímate. Toto je veľmi prínosný spomaľovač na ceste rozvoja, pri ktorom Vám častokrát pomôže okrem uvedomenia aj Vaše pravdovravné okolie vo forme dobrej rady alebo názoru od Vášho blízkeho. Keď sme hlboko zamotaní v nejakej téme, ktorá je pre nás dôležitá, je úplne jasné, že spolu s tým máme nahromadených aj kopec pocitov a emócií, ktoré taktiež vytvárajú akýsi filter vnímania. Spracovaním tohto nánosu emócií budeme schopní sa na situáciu pozrieť  triezvejším pohľadom.

Na záver by som rada spomenula a pridala medzi spomaľovače na ceste sebarozvoja aj naše túžby a očakávania. Častokrát sa deje, že naše túžby nerezonujú s našou cestou, pretože to, čo si želáme, možno nie je z pohľadu súladu pre nás to správne. Vtedy nastáva akýsi vnútorný konflikt, kedy má človek tendenciu sa kvôli držaniu sa svojej túžby neposunúť smerom k zmene. Poznáte ten pocit, keď sa s istou túžbou a predstavou natoľko stotožníte, že totálne stratíte schopnosť predstaviť si vôbec, že Vaša potreba môže byť naplnená aj iným spôsobom, ako ste si v hlave už naplánovali? Týmto sami seba ukrátite o rozšírené možnosti riešenia danej situácie. Celkovo naše túžby vedia byť veľmi silné a doprevádzané kopou emócií. Aj tieto naše túžby nám vedia kaziť náš výhľad na našu situáciu. Tu sa núka príslovie „Pre stromy, nevidí les“. Stromy sú naše túžby a očakávania, ktoré máme. Veľakrát nám vedia zahmliť pohľad na celok a konečný cieľ. Aj tomuto sa budeme venovať na pravidelných stretnutie Sebapoznanie „ krok po kroku“.

Skúste sa na svojej ceste zamyslieť, ako riešite tieto prekážky vy a dajte mi vedieť 🙂

 

1,731 total views, 6 views today

Spomaľovače na ceste rozvoja a transformácie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *