Každý z nás to pozná. V našom živote existuje veľa situácií, kedy sa naše vnútro snaží s nami zúfalo komunikovať. Poznáte tie pocity, ktoré sa Vám snažia naznačiť, že niečo nie je v poriadku alebo s Vami niečo neladí ?

Častokrát tieto pocity prichádzajú v „NESPRÁVNE“ chvíle.

 

Napríklad keď stretneme nového partnera a potešíme sa, že konečne nie sme sami, ale po dlhšom čase, ktorý s ním strávime, sa tieto pocity objavia. Tie radšej rýchlo potlačíme, lebo predsa je to stále lepšie, ako byť sám. Sami seba analyticky motivujeme, že veď to nie je vôbec zlé. Veď sa k sebe predsa hodíme. Prečo? Je to zo strachu zo zmeny? Z nevôle urobiť zmenu? Zo zvyku? Z ega? Je to iba pohodlné riešenie Vašej danej situácie?

Z pohodlnosti ostávame vo vzťahu, v ktorom nie sme úplne šťastní, ale aj na to si zvykneme, až upadneme do stavu, že sa uspokojíme s tým nie úplne dobrým pocitom, ktorý z toho máme. V takomto prípade stačí byť iba dobrý pozorovateľ a sledovať svoje okolie. Keď už človek potláča svoje pocity, vie si krásne všimnúť inscenáciu svojej situácie, v ktorej sa nachádza vo svojom okolí. Zrazu Vaši priatelia, klienti, deti Vám začnú zrkadliť Vašu situáciu, ktorej je treba venovať extra pozornosť.

Poznáte to, idete do kina na film a dej filmu sa „záhadne“ zmení na to, čo práve prežívate vo Vašom živote. Idete s priateľom na kávu a hovorí Vám, ako je nespokojný vo vzťahu. Všetci títo ľudia Vám zrkadlia to, čo ste sa rozhodli si nevšimnúť Vy sami. Aj toto môžete považovať za odkazy Vašej duše, ktorá sa opäť snaží Vás nasmerovať správnym smerom.

 

Niekedy sa stáva, že nastúpime do nového zamestnania a odchádzame domov s pocitom absolútneho vycucania. Rátame dni, kedy už príde dlho-očakávaný víkend, ale s hrôzou zistíme, že je iba pondelok? Naše telo sa Nám zúfalo snaží cez pocity naznačiť, že toto zamestnanie je úplne mimo toho, čo by s Nami bolo skutočne v súlade.

Keď sa rozhodneme nepočúvať svoje pocity, naše vnútro siahne častokrát po väčšom kalibri a začneme mať možno aj zdravotné potiaže. Ide napríklad o žalúdočné neurózy, nedostatok spánku, problémy s trávením atď. Ide o nespokojnosť Nášho vnútra so situáciou, do ktorej sami seba tlačíme bez toho, aby sme boli čo i len trošku ochotní načúvať Našim pocitom. A prečo? Zo strachu? Z lenivosti, že iné zamestnanie predsa takto pred letom nenájdem? Z pohodlnosti? Veď tu už všetkých poznám a viem, čo tu robím?

Problémy sa objavia aj na tele, a to iba preto, lebo Naše telo vie, že toto je úroveň, ktorú sa nedá iba tak ľahko potlačiť a musíme ju ihneď riešiť. Akoby sme niekedy venovali pozornosť svojmu vnútru vždy, až keď je neskoro. Až keď už prežívame dôsledky našich nesprávnych rozhodnutí v plnej miere. Prečo to však nechávame zájsť až tak ďaleko? Aby sme mali takúto skúsenosť? Alebo aby sme sa poučili zo svojich chýb? A ak áno, koľkokrát sa potrebujeme v živote rozhodnúť ZLE, aby sme konečne prehodnotili svoju stratégiu robenia predčasných nesprávnych záverov.

 

Prečo je také ťažké pre človeka urobiť zmenu? Vykročiť do neznáma a počúvať pri tom hlas svojej duše?

 

Vo svete, kde sme prenechali nášmu egu riadiacu funkciu v našich rozhodnutiach, je ozaj ťažké si všimnúť, čo je a čo naopak nie je s nami v súlade. Čo s nami rezonuje. Nie s našou maskou a osobnosťou, ale s našou skutočnou podstatou. Našou dušou, ktorá sem prišla niečo zažiť, ale my jej v tom zavadziame a bránime našimi analýzami, racionálnymi rozhodnutiami a nafúknutým egom. Ocitli sme sa v kolotoči cudzích očakávaní, predstáv a vonkajších vplyvov spoločnosti a popri tom sme zabudli  na SEBA.

Pritom je to úplne jednoduché.

 

Stačí sa nachvíľu započúvať do svojho vnútra. K tomuto bodu je nevyhnutné zastaviť sa a nájsť si chvíľu na úprimný rozhovor zoči-voči sebe. Stačí zavrieť oči a sám seba sa opýtať, ako sa SKUTOČNE cítim v tejto situácii? Pozornosť môžete preniesť na Vaše telo a snažiť sa lokalizovať akýkoľvek pocit, ktorý sa vynorí. Stačí ho sledovať a neposudzovať. Tento pocit môže trvať iba na pol sekundy, preto je treba svoju pozornosť vytrénovať. Je to hlavne preto, že tieto pocity nakoniec rýchlo nahradia naučené reakcie tela, ako napríklad podvedomý strach, zavrhnutie skutočného pocitu, lebo Vám nezapadá do aktuálneho životného nastavenia atď. Potláčacích mechanizmov máme v zásobe neúrekom. Je načase ich prekuknúť a započúvať sa do jemných pocitov svojho vnútra. Pocit, ktorý k Vám príde, je možné zatriediť do kategórie príjemný/nepríjemný. Toto je Váš jednoduchý kompas, ktorým sa viete lepšie orientovať. Stačí spraviť iba rozhodnutie, že sa idete sami so sebou úprimne pozhovárať :). Vymente jednu kávičku s priateľom sa posedenie sám so sebou a budete milo prekvapení, koľko toho vo vašom vnútri je. A garantujem Vám, že sa pri tom nebudete nudiť.

 

 

Prečo sme stratili dôveru v seba, vo svoje vnútorné vedenie? Prečo neustále hľadáme riešenia našich problémov vonku? Je to práve kvôli nedôvere v seba samých. Toto však naše vnútro vôbec neodradí a pekne, trpezlivo a s láskou s nami komunikuje naďalej. Jediné, čo musíme spraviť, je započúvať sa. Toto je prvý a nevyhnutný krok k akejkoľvek práci na sebe.

 

 

 

Práve tejto tematike sa venuje aj nový kurz Prenastavenie systému – „Život v súlade sám so sebou“. Prenastavuje systém človeka tak, aby mal čo najlepšie možnosti hlas svojho vnútra zachytiť, porozumieť mu a žačať sa podľa neho riadiť.

Ako sa naladiť na svoje pocity sa taktiež môžete dozvedieť na tomto workshope: Aké sú moje skutočné pocity?  (Naštartovanie vnútorného kompasu)

Skúste začať sledovať Vaše pocity pozornejšie. Verte sebe a svojmu vnútru, že to s Vami myslí dobre a chce Vás týmito náznakmi dostať TAM, kde máte NAOZAJ byť. A verte tomu, že to bude miesto, oveľa lepšie, akoby ste s Vaším analytikom a egom vedeli vymyslieť Vy sami.:)

 

4,887 total views, 3 views today

Prečo potláčame svoje SKUTOČNÉ pocity?

Názor na “Prečo potláčame svoje SKUTOČNÉ pocity?

  • 9. júla 2018 o 21:59
    Permalink

    Suhlasim, ze casto sa nechceme pozriet na to, co je okolo nas, az kym si nevsimneme, ze nam ostatni vlastne zrkadlia to, co je v nas samych 🙂

    Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *