Nedá mi nevyjadriť sa k téme nedostatku a toho, ako zúfalo sa ho snažíme, ako ľudia počas nášho života zapĺňať. Myslím, že sme sa s tým stretli všetci z času na čas zapĺňame takzvané prázdne diery materiálnymi vecami, aktivitami, vzťahmi, dovolenkami či rôznymi závislosťami.

Čo sa ale v skutočnosti deje naozaj? Akú časť nášho JA vtedy podporujeme?

 

Rozoberme si to na príklade zbierania titulov, ocenení, certifikátov a podobných záležitostí. V dnešnej spoločnosti si nahovárame, že toto sú veci pre náš dôležité. Je to, ale v skutočnosti tak? Potrebujeme naozaj neustále zlepšovať svoju osobnosť na to, aby sme boli v živote úspešní? Aby na pracovnom trhu sa po nás išli roztrhať? A na konci, zaručia mi všetky tieto diplomy zarámované na stene v živote šťastie? Prečo máme tendenciu neustále zlepšovať svoju expertízu, získavať ocenenia a tituly? Dnešná spoločnosť riadená povrchným posudzovaním materiálneho zabezpečenia a statusu nás k tomu možno viacej ťahá, je to všetko v skutočnosti potrebné, pre prežitie spokojnosti v živote?

Akú časť nášho Ja vtedy naozaj podporujeme? Je to naša osobnosť- naše ego.

 

Pozrime sa taktiež na príklad materiálnych vecí. Myslím, že každý mi dá za pravdu, že spokojnosť a pocit radosti z hmotnej veci je veľmi krátkodobá. Skúste si to všimnúť na ďalšej veci, ktorú máte vysnívanú a kúpite si ju. Ako dlho sa budete tešiť, že ju vlastníte? Samozrejme doba potešenia a intenzita emócie sa násobí veľkosťou danej veci, takže sa to líši pri kúpe vysnívanej kabelky, až po kúpu nového auta. Je to naše ego, ktoré rado veci zhromažďuje, honobí a vlastní.  Začnite toto sledovať a skúste sa sami seba pri ďalšej príležitosti opýtať nasledovnú vec: „Čo sa stane, ak si danú vec nekúpim?“. Možno budete prekvapení, že pri veľa veciach Vám, ako odpoveď príde, že sa nestane vôbec NIČ. Ďalej sledujete Vaše vnútro a nutkanie napriek tejto odpovedi danú vec vlastniť a skúste vystopovať odkiaľ skutočne pramení táto túžba. Aký vnútorný nedostatok sa snažím týmto skutočne zaplniť?

Čo tým všetkým chcem naznačiť?

 

Nechápte ma zle, určite nie som zástancom prehnaného asketického, minimalistického životného štýlu, kde treba bývať na samote v chalúpke, nosiť jednu ľanovú košeľu, ako je týždeň dlhý a jesť raz denne klíčky.😊 Chcela by som len upriamiť Vašu pozornosť na skutočné hodnoty, ktoré sa podľa môjho názoru oplatí v živote spoznávať a budovať. Čo pod tým myslím?

Pre mňa definícia skutočnej hodnoty v živote je poznať seba, svoje skutočné JA a zosúladiť sa sám so sebou. Kráčať životom bez prekážok a byť v súlade s plánom svojej duše. Z minimalizovať svoje ego, ktoré si vytvára vlastné plány v živote, ktoré nás nakoniec vôbec neuspokoja a sú nedomyslené. Našu dušu totiž naozaj úprimne nezaujíma koľko titulov a diplomov máme na konte. Taktiež ju nezaujíma či som zapojil do života všetky techniky a návody, ako byť úspešný, bohatý a talentovaný jedinec vo svojom obore. Našu dušu zaujíma iný rozvoj. Myslím si, že je dôležité pochopiť dopad svojich akcií a rozhodnutí na svoj život a sledovať, ako sa veci skladajú, keď idem v súlade so sebou, so svojím skutočným pocitom alebo ak som naopak v rozpore s tým, kto v skutočnosti som a kráčam cestičkou ega.

Koniec koncov sú iba dve možnosti žitia života.

 

Jeden je ten, kedy mám pocit, že som tvorcom svojej vlastnej reality a dokážem všetko, čo si zaumienim a idem hlavou proti múru, padám na hubu a učím sa životné lekcie ťažkým spôsobom. Druhý spôsob je zosúladiť sa so svojím skutočným Ja a ísť v súlade s plánom mojej duše, pekne bez úrazov a ťažkých životných lekcií. Napokon ten plán som si vymyslela JA sama, je to najlepšia možná verzia toho, čo tu v živote viem prežiť a naučiť sa. Nie je to nič cudzie, žiadna predloha, plánik pripomínajúci skladačku 20 000 kusového puzzle s obrázkom modrej oblohy (aj keď veľakrát sa to tak môže zdať). Žiadna pomyslená autorita mi tento plán nevymyslela a nenúti ma plniť ho. Bola som to JA sama vo forme duše, ešte vo forme neoddelenej súčasti celku😊,vo forme oveľa vyššej inteligencie s nadhľadom a prehľadom o širokých možnostiach, ktoré moja analytická hlava v spojenectve s egom nikdy tak dokonale nevymyslia.

Toto je samozrejme cesta.

 

Nie je to nič, čo vie človek zistiť za jedno doobedie psychoanalýzy alebo výkladu všetice😊.Dokonca to nie je vôbec ani potrebné.  Je to akoby nový životný štýl , ktorý je potrebné si osvojiť a začať zapájať do každodenného života.  Krok jedna na tejto ceste je spojiť sa so svojím vnútrom so svojím skutočným JA a začať ho počúvať na ceste životom. Je to naša navigácia, ktorú je potrebné ale najskôr nájsť, prebudiť a začať používať a naučiť sa dôverovať jej. A toto je niečo, čo si samozrejme vyžaduje čas.😊

A niekde na tejto ceste pomaly aj zistíme, že nikdy v skutočnosti nebudeme vedieť zaplniť všetky nedostatky ničím zvonku.

Jediné skutočné zaplnenie prebieha spoznaním seba a prijatím svojej skutočnej podoby, svojej podstaty.

3,334 total views, 3 views today

Nedostatok a jeho zúfalé zapĺňanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *