V poslednom blogu som písala o tom, prečo je dôležité mať dobrý vzťah k prírode. V tomto blogu by som to rada ešte trošku rozviedla a poukázala na to, prečo je táto tematika taká nesmierne dôležitá.

Pred pár mesiacmi som sa presťahovala z bytu v Bratislave do domu so záhradou. A odvtedy sa začali veci akosi pomaly vyjasňovať. Balkoniar Lenka amputovaná od prírody čelí teraz novým výzvam záhradkára začiatočníka, nádejného budúceho bylinkára  a výrobcu vlastnej domácej prírodnej kozmetiky. V každej jednej novej roli v mojom živote sa o sebe dozvedám nové veci.

Celej tejto novej kapitole v živote predchádzalo rozhodnutie pustiť všetko staré. Starý pohodlný typ života , blízko centra v meste, kamarátov a zázemia. Lebo jeden ak človek spraví akciu smerujúcu k posunu je možné, že sa preňho rozvinie úplné nová životná etapa a spôsob života, v ktorom si sám seba ešte pred pár mesiacmi nevedel ani len predstaviť.

Ako dlhoročný alergik na prírodu som vždy podvedome vedela, že alergia je niečo čo nie je úplne prirodzené. Veď ako môžem mať alergiu na priestor, v ktorom som sa narodila, a ktorý je tu na to, aby sa mi žilo dobre a mala so k dispozícii všetko čo skutočne potrebujem. Vždy som tušila, že ide o akúsi pokrúteninu z mojej strany. Neskôr som si uvedomila, že problém je v tom aký mám ja sama nevyladený vzťah s prírodou ako bázou pre život. A tak som sa vydala do životnej etapy tento vzťah napraviť. A učím sa každý deň na niečom inom.

Ako sa prírody nebáť, sledovaním všemožného poletujúceho hmyzu v okolí hmyzieho domčeka. Ako prírode dôverovať, sledovaním sily rastlín a toho, že aj nie celom dobre vyzerajúce rastlinky, priesadky vedia človeka prekvapiť. Ako chápať dokonalosť a to, ako všetko do seba dokonale zapadá. Ako si treba počkať a byť trpezlivá pri pestovaní. Učím sa aj to, že v živote sú veci premenlivé tak isto ako v prírode, každodenným sledovaním záhradky. Učím sa dôverovať sile prírody aj tým, že pomaly prestávam svoje pestovateľské výtvory zachraňovať pred slizniakmi a poveternostnými podmienkami. Lebo je potrebné vedieť pustiť kontrolu. Verím, že čoskoro príde deň kedy nepobežím schovať  vybrané kochlíky s bylinkami pod strechu hneď po prečítaní predpovede počasia.:)

Všetkými týmito malými krokmi v záhradke naprávam vzťah, ktorý som k prírode mala. Učím sa ako prijať prírodu a vnímať ju ako dostatok v mojom živote aj tým, že sa učím jej plody spracovať a použiť, nech nevýjdu nazmar. Pomaly začínam chápať jednu vec a to tú, že to bolo ozaj celé dokonale vymyslené a veľmi jednoduché. Príroda nám totiž zabezpečuje skutočný dostatok v podobe obživy, liečivých byliniek aj vody. Všetky naše skutočné potreby vedia byť zaobstarané prírodou a jej darmi.

Áno, neponúka nám síce dovolenky zdarma, najnovšie technologické vychytávky alebo kolekcie módnych doplnkov. No tu sa na jazyk tlačí otázka, či je to všetko skutočne potrebné k tomu, aby sme v živote boli spokojní. Viem, že veľa ľudí prišlo vlastnými skúsenosťami a životom k tomu, že ich to vlastne neuspokojuje, necítia skutočné vnútornú pohodu, lebo udržať takýto spôsob života stojí človeka skutočne veľa energie a času všetky tieto vychytávky zadovážiť. V skutočnosti potom zistí to, že radosť je krátkodobá a naplnenie chýba. Dokonca sa miestami môže začať cítiť tak, že do tohto spôsobu života prestáva pasovať len nevie kam sa pohnúť alebo ako z neho odísť a cíti sa v ňom uväznený.

A v tomto bode je tu pre nás príroda , ako dostatok nášho života. Pri priblížení sa k prírode a sledovania dokonalosti tohto stvorenia na jej dejoch, človek začína vnútorne šípiť, že predsa len ten život nie je taký zložitý. Je vlastne v skutočnosti celkom jednoduchý.

Samozrejme toto uvedomenie predchádza rad uvedomení o tom, ustanoviť si sám za seba, čo v skutočnosti pre život potrebujem. Potrebujem vlastniť veľký dom, v ktorom sa  trávim iba svoje víkendy pretože, väčšinu času sedím v práci? Potrebujem toľko dovoleniek do roka nato, aby som si aspoň nachvíľu oddýchla od svojho života? Potrebujem nasilu udržiavať vzťahy s ľuďmi v mojom okolí len z akéhosi zvyku? Potrebujem skutočné vlastniť toľko materiálnych vecí? Viem si skutočne na seba obliecť toľko šiat, ktoré mi vysia v skrini?

Alebo chcem zažiť slobodu v podobe pochopenia, premenlivosti života. S uvedomením, že keď sa už raz identifikujem ako niekto nemusí to tak ostať. Zažiť slobodu v podobe, že v každom momente viem cítiť pokoj a vďačnosť za dostatok, ktorý ma v danom momente aktuálne obklopuje. A nemyslieť pri tom na to všetko čo ešte nemám.

Dostatok na dosah 🙂

Keď sa človek skutočne zamyslí nad tým, čo skutočne k spokojnému životu potrebuje, možno ostane sám prekvapený ako je toho málo a aké je to skutočne jednoduché.

Na to aby som túto ideu vôbec rozobrala na drobné a necítila sa pri tom ako nejaký snílek, hipisák či slniečkár , si potrebujem vytvoriť priestor na to, aby sa toto uvedomenie ku mne vedelo dokotúľať.

A preto treba vystúpiť mimo všetky tlaky, ktoré ma nútia rozmýšľať spôsobom aký sa tu považuje za normálny. Je normálne myslieť na svoju budúcnosť a vytvárať si predstavy o rodine a istom spôsobe života. Je normálne, že keď potrebujem veľa vecí zabezpečiť finančne, musím investovať veľa času do toho aby tieto zdroje zarobila. Je normálne v dnešnej dobe mať čas sám na seba po práci na pár hodín a cez víkend. (samozrejme až po povinných rodinných návštevách a nákupoch potravín na budúci týždeň). Všetko toto sa považuje za normálne. Čo keď je to ale úplný opak toho, čo tu bolo dané prirodzene a tvorí celé umenie jednoduchosti života? Za čím sa to potom vlastne naháňame?

Veď kto by si dnes nechcel zjednodušiť život a cítiť pohodu a spokojnosť?

Kroky k zjednodušeniu života máme k dispozícii skutočne všetci. Nie iba vyvolení. Schopnosť vedieť opustiť zaužívané a vystúpiť zo zvyku je v tomto prípade nutnosť. A to je v skutočnosti veľmi malá daň za spokojnosť , ktorú človek pociťuje v každodennom prežitku a nie len dvakrát ročne na dovolenke. Lebo takýto človek je schopný sa cítiť ako na dovolenke väčšinu času. A to je krok k vnútornému vyrovnaniu a slobode …

Na to aby toto všetko vedelo fungovať a na to aby som to ja ako človek vedela prijať , tomu predchádza ešte jedna vec. Vedieť v živote prijať dostatok, ktorý ku mne prúdi. Vedieť si ho všimnúť a začať ho vnímať ako dostatok. Dostatok, ktorý sa nachádza všade okolo mňa, v prírode ako takej. To je dostatok, od ktorého môžem začať. Začať sa naňho ladiť. Bylinky, zelenina, ovocie a všetko čo príroda ponúka obsahuje nie len pre naše telo prospešné látky ale aj dôležitú informačnú hodnotu pre náš systém.

poslednom blogu som písala o tom, prečo je dôležité napraviť si vzťah k prírode a čo príroda skutočne znamená. A keďže v prírode nájdeme 100-tne iba dostatok, bolo by dobré ho začať prijímať.

Tu sa však nastáva jeden problém a to je ten, že človek dnešnej doby má pokazené štruktúry poľa a nevie tento dostatok naplno využiť. Ide o pokrivenie prapôvodných nastavení poľa človeka. Ak si zoberieme ako príklad nejakú bylinku z prírody. V poli sa nachádzajú rôzne jemnohmotné úrovne, v ktorých je funkčné narušenie. Ide jednak o pokrútené predstavy a skúsenosti s danou bylinkou, ale ide aj to, že v jemnohmotnej vrstve fyzického tela nefunguje dobre komunikácia. V dôsledku toho ako sme sa ako ľudia za posledné roky vzdialili od dokonalého fungovania v súlade s prírodou a jej bázou. A preto ak danú bylinku použijeme nevieme ju plnohodnotne skutočne prijať.

Preto som pre Vás pripravila individuálne sedenie. Toto sedenie je „kutilské“ pretože na ňom budeme pracovať na oprave poľa aby sme vedeli napríklad danú bylinku, alebo akýkoľvek dostatok skutočne využiť na jeho plný potenciál. Aby sme z neho vedeli vyťažiť maximum a tým pádom, aby nám začali efektívnejšie fungovať dostatky z prírody aj na naše hmotné telo. Ukážeme si, ako vieme dostatok v prírode využiť pre svoje fungovanie a fyzické telo na maximum svojich možností.

Bylinky a všetky dary prírody obsahujú nie len nášmu telo prospešné látky ale sú dôležité aj na informačnej úrovni je dobré napraviť ich „vstrebateľnosť“ do nášho systému. Podporme naše fyzické telo aby vedelo prijať prírodu a jej dary, ako súčasť priestoru, v ktorom žijeme a tvoriť tak symbiózu namiesto odporu a neprijatia.

Začnime prijímať dostatky, ktoré nás obklopujú. ?

 1,793 total views,  4 views today

Náprava vzťahu s prírodou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *