Podvedomie je častokrát považované za krajinu, ktorú vieme len ťažko preskúmať, no zato na nás vplýva každý jeden deň. Každý pozná aj notoricky známy, obrázok podvedomia, ktorý naznačuje jeho veľkosť a dôležitosť. Koľkí z nás ale naozaj vedia, čo všetko sa v podvedomí ukrýva? A aký to má dopad na náš život?

Podvedomie si môžete predstaviť ako taký veľký sklad vecí, ktoré majú na Vás vplyv. Môžete si pozrieť koľko má uličiek, oddelení a regálov, v ktorých sedia samé „užitočné“ zaprášené vecičky.

V našom podvedomí existuje oddelenie s názvom „Potlačené a nespracované emócie“. V tomto oddelení sa nachádzajú všetky emócie , ktoré sa nám úspešne darí v živote potláčať. Sú to presne tie emócie, ktoré radšej prehltneme, aby sme sa s nimi nemuseli konfrontovať. Či už je to preto, lebo sa nám nepáčia alebo sa to v danej situácií nehodí, oni však ostávajú stále s nami. Nielenže tieto emócie ležia v sklade nášho podvedomia oni z času na čas aj ožijú a začnú Vás tlačiť, ako topánka, ktorú si v obchode dobre neodskúšate:)

Ďalšie oddelenie nášho podvedomia sa nazýva „Očakávania druhých“. Toto oddelenie je pomerne bohaté. Už od nášho detstva sme smerovaní k tomu, aby sme plnili očakávania byť dobrá dcéra, byť dobrá študentka, byť dobrá priateľka, partnerka, matka atď zoznam je nekonečný. Čo z toho všetkého ale chceme naozaj byť ? Toto oddelenie a veci schované v tejto sekcii vedia poriadne zamávať našimi životnými rozhodnutiami, ktoré neustále robíme. Sú tak hlboko vryté a zakódované v Nás , že pravdupovediac pomaly sme im uverili a zobral všetky tieto presvedčenia za naše. A tak si žijeme cudzie životy, kde sa snažíme vyhovieť svojmu okoliu a stále nerozumieme, že napriek tomu, že napĺňame ich potreby neuspokojuje nás to a nie sme šťastní.

Podvedomím sa prechádzame ďalej až natrafíme na  oddelenie s názvom „Rodové záťaže“. Toto oddelenie ma tiež veľmi kreatívne spôsoby ako nás držať v hrsti. Prichytili ste s niekedy pri tom, ako si hovoríte , „Bože nikdy nebudem robiť toto a toto ako moja mama/otec… „ Došlo k lámaniu chleba a urobili ste to presne tým istým spôsobom? A potom ste sa sami na seba začali hnevať a obviňovať? Že napriek tomu, že na vedomej úrovni viete, že spôsob akým ste sa zachovali bol pre Vás neprijateľný, bolo to ale silnejšie ako vy? Áno aj takto vie na nás naše podvedomie vplývať, napriek našej snahe urobiť všetko preto, aby to tak nebolo.

Blížime sa k ďalšiemu oddeleniu s názvom „ Obmedzujúce presvedčenia“. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť naše nevysvetliteľné strachy, pokrivený sebaobraz a sebahodnotu.  Toto je veľmi rafinované oddelenie, ktoré v reálnom živote vyrába polená, ktoré Vám hádže popod nohy. Je to oddelenie, ktoré akoby brzdilo Vašu podstatu a jej prejavenie sa v živote. Je to presne toto oddelenie, ktoré je zodpovedné za to, že sa bojíme ísť do niečoho, čo prinesie do nášho života zmenu.

Toto nie je zďaleka všetko, čo sa v našom podvedomí nachádza, len som chcela upriamiť Vašu pozornosť na rôzne kategórie harabúrd, ktoré si so sebou veselo nosíme.:)

Na podvedomie však netreba nahliadať ako na nepriateľa, ktorého treba ísť teraz urýchlene spacifikovať a naveky pred ním zavrieť dvere. Naopak podvedomie a veci v ňom uložené sú pre nás prospešné. Upriamuje pozornosť na témy, ktoré sme sa sem prišli naučiť, a ktoré máme šancu si efektívne spracovať. Každý sme sem prišli sa niečo naučiť a toto je šanca, ako môžeme začať. Čo myslím pod pojmom efektívne spracovať znamená, nie len témy pochopiť a uvedomiť si ich, ale spracovať emócie, ktoré s tým prichádzajú. Taktiež uvedomenie, týchto tém sa môže udiať nie len v hlave ale aj na energetickej úrovni. Takéto celostné spracovanie tém vieme, že je ďaleko efektívnejšie, ako keď si niečo len uvedomíme a zapíšeme si to do denníčka. 🙂 Aj toto je jeden z dôvodov, pre ktorý som pre Vás pripravila kurz „Sebapoznanie – Práca so svojim vnútorným svetom“

Na tomto kurze za naučíte ako efektívne spracovávať emócie a pocity. Naučíte s orientovať sa vo Vašom podvedomí a jednoduchými technikami sa naučíte vo Vašom podvedomí začať robiť poriadky.

Tým, ako človek pracuje na svojom podvedomí, pracuje na svojom aktuálnom živote. Čím menej tajuplných vplyvov má na nás dosah, tým viac v živote vieme, čo naozaj robíme. Tým ako človek pochopí aj svoje vzorce správania a zistí, že boli definované rôznými nevysvetliteľnými vplyvmi, uľaví sa  mu 🙂 .Cieľom celej práce na sebe, je približovať sa k Vašej naozajstnej podstate , k tomu, kto SKUTOČNE ste. Teším na všetkých, ktorí sú pripravení zobrať zodpovednosť za seba do vlastných rúk a nenechajú tajuplný sklad podvedomia riaidť ich život.

 

 

1,254 total views, 3 views today

Je naše podvedomie naozaj až taká tajuplná krajina?

Názor na “Je naše podvedomie naozaj až taká tajuplná krajina?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *