Rada by som trochu zabŕdla do v duchovne veľmi obľúbenej témy a tou je ego. Sama som účastníkom jeho každodenného priameho prenosu, kde jeho chvíle dramatizovania, nafukovania, zmenšovania a ustupovania do pozadia sledujem sama na sebe. Deje sa to všetko v priamom prenose každému z nás pred očami. Ide len o to, akú má človek mieru všímavosti na podnety.

 Svoje ego nie je potrebné hľadať v akejsi meditácii, stačí ho len sledovať , pretože deň, čo deň máme pred nosom možnosti, kde si vyberáme či sa zariadime podľa ega alebo podľa svojej podstaty/duše/skutočného JA. Môžeme sa pozrieť aký veľký priestor svojmu egu vymedzujeme alebo naopak, v akých situáciách sa ho snažíme držať na uzde.

Žijeme totiž v dobe, kedy ľudia prenechali egu riadiacu pozíciu v živote.

Spravili z neho akéhosi Boha, ktorý to tu všetko riadi a všetci sa mu poddávame. Jednoducho sa stačí zamyslieť a sledovať svoj deň, na konci ho zrekapitulovať a pozrieť sa na momenty, kedy som sa zas zachoval ako najväčší egáč pod slnkom. Toto sa časom stane jednoduchšie a prejde to priamo do fázy, kde pár sekúnd pred tým, ako začnem reagovať, ako egoman, mi to príde hneď divné a nevhodné. V ideálnom prípade bude toto uvedomenie sprevádzať aj nepríjemný pocit. Tento pocit je možné vnímať ako zdvihnutý varovný prst, aby sme mali možnosť sa pozrieť na príčinu ega, ktoré zase vyskakuje.

Sledujem ešte jednu medzi fázu a to je tá, že už robím opäť rozhodnutie z ega, už si napríklad beriem do rúk propagačné brožúry a vzorky zdarma z prednášky o ekologickejšom živote. Beriem do zásoby aj brožúrky pre rodinu a známych. Ládujem ich do kabelky a v tom momente mi napadne „počkaj veď sedím na prednáške o udržateľnom spôsobe života a pchám si papierový odpad do kabelky!“ Dnes v dobe internetu, keď aj tak brožúrky už nikto nečíta. V tomto momente je už ale neskoro, lebo bojuješ s tým, že už je to trápne vrátiť spať. Opäť som sa nechala zmiasť tou typicky slovenskou formulkou „keď dávajú tak ber!“ .Keďže ego potrebuje vlastniť a honobiť spravila som to automaticky a mám šancu sa polepšiť na ďalšej prednáške?

Ako rozpoznám kedy robím rozhodnutia z ega a kedy naopak z podstaty?

Je zopár dobrých rozlišovacích znamení, ktoré si môžete všimnúť. Ego je totiž veľmi rafinované , keďže sme mu venovali drvivú väčšinu nášho života je potom komplikovanejšie zobrať mu riadenie našich rozhodnutí s popod jeho nadvlády. Niektoré znamenia vieme však na sto percent odhaliť.

Jedným z nich je pôvod a motivácia nášho rozhodnutia. Zoberme si napríklad, že chceme nový kus oblečenia. Pozrite sa na pôvod prečo? Potrebujem ho? Zapĺňam len akýsi nedostatok z vonku tým, že sa poteším niečím materiálnym? Chcem sa chvastať v robote , že idem s dobou a počúvam najnovšie trendy? Dlho som si nedala žiadnu fotku na Instagram? Ego je totiž obyčajný nástroj na zapĺňanie vnútorného nedostatku vonkajšími zdrojmi. Čomu ego ale nerozumie je, že sa mu to nikdy skutočne nepodarí, pretože jediné naplnenie pramení zvnútra a nie zvonku.

Jediný skutočný dostatok v živote je dostatok SEBA. A samozrejme nie je to úlohou ega tomuto porozumieť, je to mojou úlohou, ako človeka toto pochopiť.

Ďalším poznávacím znamení ega môže byť aj doba uspokojenia danej potreby. Ego je známe tým, že sa zameriava na krátkodobé, neúplné a nedokonalé riešenia situácie, z ktorých ale človek vie profitovať ihneď. Nemusím čakať mesiace, kým sa prejaví výsledok mojej práce, viem to vidieť okamžite. Našej podstate naopak vždy ide o dlhodobé riešenie danej situácie, ktoré je najlepšie možné z pohľadu plánu našej duše.

Ego si myslí, že vie všetky aspekty svojho života radiť. Verí, že s nesprávnym partnerom bude dlhodobo šťastné, lebo mu vyhovuje sa chrochniť v nenapĺňajúcom vzťahu zo strachu, z pohodlnosti, z neschopnosti predstavy, že niečo treba zmeniť. Ego verí aj tomu, že v práci v ktorej si stále dookola chorý to dotiahneš na akýsi kariérny postup či zamestnanca roka. A dokonca ego verí aj tomu, že zvyšovaním svojej špecializácie a kvalifikácie dosiahneš pokojný, šťastný a plne naplnený život. A neverí tomu len ego, veríš tomu aj ty, keď sa s egom stotožňuješ.

Pamätaj ego je tá neoddeliteľná súčasť človeka, ktorá má potrebu sa porovnávať, vychvaľovať, pachtiť za vecami, úspechmi, zapĺňať nedostatky a v neposlednom rade chce vždy vyzerať dobre pred sebou a pred druhými. Preto je niekedy ťažšie ho prekuknúť. Povedzme si pravdu, ego je tá časť nás, ktorá nás núti žiť v absolútnej životnej ilúzii o tom, čo je v skutočnosti pre nás to správne.

Všetky tieto ego popudy sú totižto spojené so silnými emóciami, strachu zo zmeny, strachu z pravdy a strachu zo seba samého v našej skutočnej podobe, bez masky.

V neposlednom rade vieme naše rozhodnutia z ega odsledovať aj podľa pocitu, ktoré vždy tieto rozhodnutia sprevádzajú. Na toto treba byť veľmi ostražitý. Akékoľvek rozhodnutia, ktoré počas dňa spravím si viem skonfrontovať s mojím vnútorným kompasom – pocitom. Čo je na tomto spôsobe overovania výhodné je, že môžete mať istotu v tom, že cez pocity nám dáva odozvu naša podstata , zatiaľ čo cez myšlienky je pomerne dosť komunikatívne aj naše ego. Preto treba myšlienky, nápady aj všetko, čo človek vysloví nahlas skonfrontovať s pocitom z toho.

Moja rada znie začať sledovať vo väčšej miere svoje pocity, ktoré nás taktiež, ako ego sprevádzajú po celý deň. Sledujte aké pocity sprevádzajú Vaše reakcie a Vaše rozhodnutia.

Ste pocitovo v súlade s tým, čo hovoríte?

Ego si vieme všimnúť aj na dôsledkoch našich rozhodnutí, keď sa na veci pozeráme spätne. Je veľmi jednoduché si zanalyzovať, a predovšetkým aj priznať, že rozhodnutie bolo spravené čisto z nášho ega, ale v danom momente sme si to nevšimli. Rozumej rozhodli sme sa, nevšimnúť si to a potlačiť všemožné sprievodné javy s tým zlým rozhodnutím spojené.

Ego netreba vnímať, ako nejakého pomysleného bubuláka z vonku, ktorý nám riadi život a my sme len bezmocné bábky. Ak to tak je, je to len pre to, že sme mu na to dali povolenie a priestor. Tak hlboko sme potlačili seba a svoju podstatu, že sme sa nechali opantať týmto klamom názvom EGO.

Naučiť sa narábať s egom chce odvahu a trpezlivosť, je možné začať, napríklad aj prostredníctvom kurzu „Život v súlade sám so sebou“ , kde sa naučíte, ako začaž žiť život v súlade so svojou podstatou a tým pádom bez ega:)

 

 5,790 total views,  4 views today

Ego verzus podstata

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *